LEGO Technic NASA Mars Rover Perseverance: Postavili jsme si vesmírné vozítko!

LEGO Technic NASA Mars Rover Perseverance: Postavili jsme si vesmírné vozítko!
Sdílej
 
Rover a LEGO? Prima! Vyzkoušeli jsme stavebnici LEGO Technic (42158) NASA Mars Rover Perseverance a zjistili, že s propojenou aplikací můžete zkoumat povrch Marsu třeba doma v pokojíku! Více prozradí recenze ABC.

Mars 2020 je vesmírná mise NASA k povrchu Marsu. Odstartovala z floridského Mysu Canaveral 30. července 2020 a jejím cílem bylo dostat na rudou planetu vědecký rover Perseverance. To se opravdu povedlo. Perseverance se rozjel po prašném podloží 18. února 2021 a odhad délky mise byl jeden marťanský rok, tedy zhruba 687 pozemských dní. Perseverance však tyto předpoklady překonává a zůstává nadále aktivní. 

LEGO rover Perseverance má mezery

Společnost LEGO přišla v rámci série TECHNIC se zmenšeným modelem marsovského vozítka, nechybí mu však žádné detaily a hezky se na něm ukazují funkce skutečného stroje. Pohyblivá paže na sbírání vzorků se pohybuje v úplném rozpětí 360° a ještě se dá vtipně ovládat závitem na zadní straně modelu. Pohyblivý je i stativ s kamerou.

Ovládání LEGO roveru Perseverance má jisté mezery, jelikož probíhá trochu krkolomně prostřednictvím páčky v horní části. V poloze pro otáčení na místě model funguje krásně, nastavíte-li páčku na jízdu kupředu, při zatáčení může trochu drhnout. Je to ovšem dáno jemnou konstrukcí TECHNIC podvozku, který má primárně simulovat složitou nápravu Perseverance s odpružením pro pohyb v náročném kamenitém terénu Marsu.

V hlavní roli stavebnice je aplikace

Samotná stavba probíhá přehledně skrze postupné přidávání jednotlivých částí modelu. Je ovšem škoda, že v návodu chybí jakékoliv povídání o vozítku či misi Mars 2020. Na druhou stranu set plně využívá aplikaci pro rozšířenou realitu a tam je celý projekt hezky zdokumentovaný.

Vyzkoušeli jsme stavebnici LEGO NASA Mars Rover Perseverance •  LEGO

Navíc vtipně zapojuje rozšířenou realitu – z vašeho pokojíku nebo plácku před domem můžete udělat povrch Marsu a s modelem například sbírat virtuální vzorky objevených látek. V propojení LEGO vozítka s aplikací spočívá atraktivita celého setu, protože hravým způsobem představuje většinu funkcí, které skutečná Perseverance na Marsu vykonává. 

Dron též prozkoumává 

Součástí stavebnice je i malý model vrtulníku Ingenuity. Dron vypadá jako minihelikoptéra a Perseverance ji na Mars dopravil na svém podvozku. Ingenuity se pak od vozítka oddělil, aby prováděl samostatné výzkumy. V ten moment se stal historicky prvním létajícím strojem, jaký byl kdy pilotovaný na povrchu jiné planety než Země. Jeho LEGO zmenšenina je až roztomile jednoduchá a je první, co se z celého setu skládá. 

Pozor na kameny

V první řadě má model LEGO Technic s číslem 42158 představit a názorně ukázat chytré funkce a konstrukci skutečného vozítka Perseverance. Dá se s ní i bohatě vyhrát, především díky skvělému propojení s aplikací, ale tady už narazíme na drobný problém s citlivou nápravou. To je ovšem to jediné, co se stavebnici dá vytknout. Jde o krásný model, který potěší každého fanouška vesmírného průzkumu. A modýlek Ingenuity je vyloženě roztomilý. 

SHRNUTÍ: Zmenšený model vozítka Perseverance představující všechny jeho důležité funkce.

V Batmanově jeskyni z LEGO: Postavte si základnu slavného superhrdiny

V Batmanově jeskyni z LEGO: Postavte si základnu slavného superhrdiny

Skywalkerovo LEGO: Recenze setu Star Wars X-Wing

Skywalkerovo LEGO: Recenze setu Star Wars X-Wing

Lego Indiana Jones: Tři dobrodružství doktora Jonese

Lego Indiana Jones: Tři dobrodružství doktora Jonese

 

Články odjinud