Peníze v kapse 17: Pomoc druhým

Peníze v kapse 17: Pomoc druhým
Sdílej
 
Vánoce se blíží, což mimo jiné znamená, že se častěji setkáváme s prosbami o podporu různých neziskových organizací. Přispějete?

MINULE Budete investovat? 

Vánoce jsou křesťanské svátky a dobročinnost (charita) k nim tak nějak patří. Zvláště v západních zemích mají dary charitativním organizacím velkou tradici. Pokud narazíte na nějaký anglicky psaný blog o osobních financích, často na něm najdete zmínku o příspěvcích. A to i u blogerů, kteří počítají každý cent. Nechme teď stranou to, že pomáhat lidem nebo zvířatům, kteří se ne vlastní vinou ocitli v obtížné situaci, je prostě správné a ve vyspělé společnosti by to mělo být samozřejmostí.

Pomoc pro dobrý pocit

Dobročinnost totiž pomáhá i samotnému dárci – přináší lepší pocit a přispívá k dlouhodobé spokojenosti a štěstí daleko víc než nakupování. Pokud přispíváme na charitu, utvrzujeme se v tom, že jsme velkorysí, zodpovědní a úspěšní. Slovo úspěch se přitom netýká jen dospělých, kteří vydělávají. Pokud zacházíte s kapesným natolik rozumně, že si můžete dovolit pomáhat druhým, je to velký úspěch. A to i v případě, že jde o „pouhou“ dvacetikorunu – i ona pomůže.

Nebojte se finanční gramotnosti, bude se vám hodně hodit •  iStock

Komu přispět penězi?

Řekněme, že jste tak trochu podlehli vánoční náladě a chtěli byste přispět někomu potřebnému. Dobrou volbou je začít u toho, co je vám blízké. Máte kamaráda, kterého postihla vážná nemoc? Zkuste přispět na lepší péči o nemocné děti. Máte rádi zvířata? Pomozte útulkům nebo záchranným stanicím. Při výběru konkrétní organizace však buďte trochu opatrní, neziskovek je hodně a ne všechny jsou úplně transparentní. Pokud chcete mít jistotu, že se váš příspěvek dostane tam, kam má, raději předem googlete. Dobrým vodítkem jsou webové stránky Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, kde je seznam prověřených neziskovek.

Dobročinnost totiž pomáhá i samotnému dárci •  iStock.cz

Sbírky na ulicích

Také si dejte pozor na pouliční žádosti o příspěvek od neznámých společností. Minimálně si zkontrolujte, že kasička je zapečetěná a že její nositel má doklad s úředním razítkem. A nikdy se nenechte do daru nutit nějakým citovým vydíráním – není to fér a žádný dobrý pocit by vám to nepřineslo. Dar by měl být upřímný a radostný. Říct "ne, děkuji" na něco, co se vám nezdá nebo o co prostě nemáte zájem, je úplně v pořádku.

"V našem programu finanční gramotnosti Abeceda peněz podporuje dobré věci každá pátá třída zapojených páťáků." David Hubáček, Česká spořitelna

Pomoc nejsou jen peníze

Chcete pomáhat, ale ne penězi? I nefinančních způsobů pomoci je dost. Do psího útulku můžete přinést staré ručníky, které se vaši rodiče chystali vyhodit. Neziskovky, které pomáhají nemocným dětem či seniorům, často hledají dobrovolné pomocníky na různé akce. Zkuste hledat na webu, pravděpodobně něco najdete. A pokud ne? Vezměte si gumové rukavice a sesbírejte odpadky ve vašem okolí. Nabídněte unavené tetě pohlídání dětí. Nasypte ptačí zob do krmítek. Se souhlasem rodičů darujte své vyřazené věci. Pomoc má různé podoby a na něco určitě přijdete.

PŘÍŠTĚ: Rekapitulace

Peníze v kapse 15: Na co se můžete těšit

Peníze v kapse 15: Na co se můžete těšit

Peníze v kapse 14: Dluhy

Peníze v kapse 14: Dluhy

Peníze v kapse 13: Kde hledat informace

Peníze v kapse 13: Kde hledat informace

 

Články odjinud