Peníze v kapse 16: Budete investovat?

Peníze v kapse 16: Budete investovat?
Sdílej
 
V minulém díle jsme se zabývali tím, na co se můžeme těšit, až budeme dospělí. A ještě u toho zůstaneme. Řeč bude o investicích – o tom, že můžete vložit své peníze do něčeho, co vám v budoucnosti přinese zisk. Investovat se dá do všeho možného. Chcete vědět, jak na to?

MINULE Na co se můžete těšit 

Klasické investice jsou akcie, zlato nebo třeba nemovitosti. Někteří lidé investují také do umění, sbírky známek nebo sběratelských figurek anebo třeba Lega. Za nějakou částku je koupíte, počkáte, až stoupnou na ceně, a pak je se ziskem prodáte. Zní to dobře? Jenže investování není tak docela pro každého.

Spoření versus investování

Nejde o to, jak vysoký bude váš příjem, investovat můžete i pár stovek měsíčně. Důležitější je, jak jste způsobilí v zacházení s penězi a jakou máte finanční disciplínu. Pokud nebudete umět vyjít se svým příjmem, mít finanční rezervu pro nečekané události a být schopni pravidelně spořit, raději s investicemi vyčkejte. Na rozdíl od "obyčejného" šetření na spořicích produktech totiž při investování není zisk jistý. Investor může dostat víc, než kolik vložil (a víc než na spořicím produktu), ale také méně. S případnou ztrátou musí počítat, a pokud ji utrpí, nesmí ho to nějak zásadně ohrozit.

Co jsou investice? Peníze můžete vložitdo něčeho, co vám v budoucnosti přinese zisk •  iStock

Vlastnosti investora

Budoucí investor by také měl mít jasno v tom, jestli bude investovat pravidelně menší částku, nebo jestli bude jeho investice jednorázová. V takovém případě musí vědět, na jak dlouho může tyto peníze nechat ležet. Na délce investice totiž závisí to, do čeho vlastně investovat – například akcie se hodí na dlouhodobé investice. V bance se ho bankéř na délku investice určitě zeptá. Jen tak totiž může poradit nejvhodnější investiční produkt. Další otázky budou směřovat na povahu investora. Různé investice se totiž liší mírou možného výnosu i rizika – rizikovější investice mohou být výnosnější než ty bezpečnější, ale také na nich můžete pěkně prodělat. Někdo na to v klidu přistoupí, jiný by si obavami o své peníze kousal nehty. Pro něj pak bude lepší sice méně lákavá, ale zato bezpečnější investice.

"Chcete-li začít s investováním, vždy se poraďte u zavedené instituce. Například v bance vám pomohou zvolit vhodný produkt a seznámí vás se všemi investičními možnostmi." David Hubáček, Česká spořitelna

Jedna výjimka

Do jedné věci můžete investovat už teď. Za investici se totiž dá považovat i vzdělání, o němž se dá předpokládat, že vám v budoucnu přinese zisk v podobě dobře placené práce. Takže čtěte, studujte, učte se cizí jazyky, navštěvujte různé kurzy. To všechno se vám může časem zúročit – a navíc jde o investici s velice nízkým rizikem. Nad učebnicí angličtiny nebo v kroužku programování moc velkou ztrátu neutrpíte.

PŘÍŠTĚ: Pomáháme jiným

Peníze v kapse 14: Dluhy

Peníze v kapse 14: Dluhy

Peníze v kapse 13: Kde hledat informace

Peníze v kapse 13: Kde hledat informace

Peníze v kapse 12: Šetříme peníze, šetříme planetu

Peníze v kapse 12: Šetříme peníze, šetříme planetu

 

Články odjinud