Cesta k železné planetce: Elektro sonda Psyche startuje

Cesta k železné planetce: Elektro sonda Psyche startuje
Sdílej
 
Kosmická sonda Psyche se vydává na dlouhou cestu vesmírem k planetce, která může být obřím kusem železa. Letí na elektrický pohon a bude testovat experimentální laserovou komunikaci.

Sluneční soustavou se pohybuje kolem 519 tisíc nepojmenovaných planetek a dalších 612 tisíc, které mají označení. Astronomové je začaly nacházet začátkem 19. století a první označenou se stala planetka Ceres mezi Jupiterem a Marsem. Šestnáctou planetku Psyche objevil Annibale de Gasparis v březnu 1852 v Neapoli a pojmenoval ji podle postavy z řecké mytologie. Nyní k ní startuje stejnojmenná sonda.

Železo mezi planetami

Jde o výjimečný start. Planetek je sice spousta, ale jen několik málo z nich navštívily kosmické sondy. Psyche si podle vědců návštěvu zaslouží, protože má velmi zajímavé složení. Pravděpodobně se skládá převážně z železa a niklu a je největší kovovou planetkou ve Sluneční soustavě, obíhá v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem

Nedodělaná planeta? 

Planety Sluneční soustavy vznikaly shlukováním zrnek prachu. Postupně se z nich formovaly větší a větší objekty a vznikaly jádra budoucích planet. Psyche může být jádrem, ze kterého se planeta nakonec nestala.

Pro detailní výzkum planetky bude mít sonda na palubě čtyři vědecké přístroje. Multispektrální zobrazovač bude poskytovat snímky s vysokým rozlišením pomocí filtrů pro rozlišení mezi kovovými a silikátovými (kamennými) částmi povrchu. Gama a neutronový spektrometr bude zkoumat složení planetky. Magnetometr bude měřit a mapovat zbytky magnetického pole. Poslední experiment se pak zaměří na měření gravitačního pole Psyché a odvození její vnitřní struktury. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud