Jak udělat hru: Bitsy 8 - Jak na animace?

Jak udělat hru: Bitsy 8 - Jak na animace?
Sdílej
 
V Bitsy (make.bitsy.org) může každý objekt, stěna, předmět, ale i hráč přepínat mezi dvěma obrázky. I tak jednoduchým nástrojem můžete vytvářet fakt působivé animace. Stačí na to jít s trochou nápaditosti a hlavně s velkou porcí trpělivosti. Máte je? Tak jdeme na to! #topude

 

Programovací nástroj Bitsy si zdarma stáhnete na webu make.bitsy.org.

Jak animovat hvězdy na nebi

Pamatujte na to, že ty nejjednodušší prvky většinou fungují nejlépe, zvlášť když jich do jedné místností dáte víc. Udělejte pohled z boku, zem jen jednoduchou, ze dvou bodů. Hlínu pod zemi znázorníte také jen pár body. Zem i první linii nad hráčem dejte neprůchozí, zařídíte tak, aby hráč nemohl letět.

Jak vytvořit animace v programovacím nástroji Bitsy •  Bitsy, archiv autora

Vytvořte tile hvezda a dejte kamkoli jen jeden bod. Pak vytvořte nový tile a dejte znovu kamkoli jeden bod. Zapněte v editačním okně paint animaci a v druhém políčku daného objektu ten jediný bod – hvězdu – smažte. A je to. Máte pravou blikající hvězdu.

Jak animovat trávu ve větru

Přidejte těsně nad zem nový objekt trava, nakreslete pár stébel. Zapněte animaci a v druhém obrázku posuňte špičky stébel o jeden jediný bod. Zachovejte počet celkových čtverečků, začátek stébla u kořínků nepřekreslujte a trávu si taky rovnou umístěte nad zem, ať v přímém přenosu animaci vidíte.

Podařilo se? Piplačka, že? Ale výsledek stojí za to.

Jak děláte hry? Nejlepší si můžete zahrát tady

Jak děláte hry? Nejlepší si můžete zahrát tady

Jak animovat šipku, co se vrtí na místě

Když potřebujete hráči pomoci a upozornit ho na nějaké důležité místo ve vaší hře, není nic jednoduššího než nakreslit šipku, zapnout animaci a posunout šipku o jeden bod dopředu tam, kam ukazuje. Tenhle symbol je tak univerzální, že mu porozumí všude na planetě.

Šipka je tak univerzální, že mu porozumí všude na planetě •  Bitsy, archiv autora

Zkuste si nakreslit třeba vodní hladinu, motýla, co mává křídly, plápolající oheň nebo komiksovou bublinu, co se zvětšuje. Není to nic složitého a vaši hru to vizuálně posune o level výš. Zkuste si taky vytvořit něco, co se hýbe, ale zároveň je to složeno z několika čtverečků (tile), třeba vlak, auto nebo loď.

Pošlete nám vaši hru na mourrison@abicko.cz! Těšíme se na vaše interaktivní příběhy a virtuální světy!

[TIP] V editačním okně exit je i tlačítko + transition effect. Volíte zde vizuální efekty přesunů mezi místnostmi. Vyzkoušejte si je každý alespoň jednou!

Jak udělat hru: Bitsy 7 - Zámek a klíč

Jak udělat hru: Bitsy 7 - Zámek a klíč

Jak udělat hru: Bitsy 6 - Rozhovory a efekty

Jak udělat hru: Bitsy 6 - Rozhovory a efekty

Jak udělat hru: Bitsy 5 - Filtrování objektů

Jak udělat hru: Bitsy 5 - Filtrování objektů

 

Články odjinud