Batmanovy vynálezy: Kde bere tak nádherné hračky?

Batmanovy vynálezy: Kde bere tak nádherné hračky?
Sdílej
 
Pravdu o člověku prý prozradí jeho činy. Co je zač Temný rytíř, se ale dozvídáme díky hypermoderním technickým vynálezům, které používá.

 

Na rozdíl od jiných superhrdinů nemá Batman alias Temný rytíř alias miliardář Bruce Wayne ukrytý pod netopýří maskou žádné zvláštní schopnosti. O nadlidské síle či laserovém zraku si může jen nechat zdát a ani zranění se mu sama nehojí. Nemá schopnosti netopýra, jenom se za něho převléká. Vycvičili ho nindžové a často bývá označován za nejdůmyslnějšího detektiva na světě, jenže auťák neuzvedne, ani kdyby se vybalancoval na špičky uší. Neporazitelného bojovníka se zločinem z něho dělají moderní vynálezy, nevídané vychytávky a nádherné „hračky“, které jeho protivníky nečekaně zaskočí nebo jim rovnou (doslova) vyrazí dech. Co jsou zač?

Šaty dělají Batmana

Ve filmu Batman začíná se Bruce Wayne dozvídá, že jako šéf mamutí společnosti má přístup k nejmodernější technice původně vyvíjené pro americkou armádu. V podzemních útrobách polozapomenutého skladu najde šikovného vynálezce Luciuse Foxe zahrabaného mezi úžasnými prototypy všeho možného. Batmana ale v prvé řadě dělají šaty, tedy jeho netopýří maska, kostým a černý plášť. Když se před 73 lety netopýří muž objevil poprvé, nosil úplně normální látkový oděv. Ve starém televizním seriálu proto vypadá dost legračně jako chlápek navlečený v pyžamu. Se zdokonalením technologií a díky objevu materiálů, jako je kevlar, který umožnil vznik relativně lehkých a tenkých neprůstřelných vest, se z něho ale opravdu stal moderní rytíř.

 

Temný rytíř

Batmanův kostým je v podstatě moderní zbroj, která svého nositele chrání před výstřely i elektrickými výboji a je částečně ohnivzdorná. Plášť vytvořený z materiálu, který se používá na ochranné hasičské obleky, je vyztužený superpevným kevlarem, který mu dodává neprůstřelné vlastnosti. Batman ho dokonce může využít v boji: Třeba ve filmu Temný rytíř na jeho konce upevnil ostré břitvy a zloduchům pořádně rozčísl pěšinku. Plášť zároveň funguje jako wingsuit čili oblek, který člověka změní ve větroně. Elektrický výboj ho zpevní do podoby kluzáku ve tvaru netopýřího křídla, které Batmanovi umožňuje klouzat vzduchem. Kdo by to nebral?

Tvrdohlavý superhrdina

Identita superhrdiny je většinou tajná. Bruce Wayne schovává tu svou za netopýři masku. Ale zkuste ho vzít něčím po hlavě a uvidíte, že nejde jen o uchování tajemství, vystrašení protivníků nebo doplněk, který netopýří image dotáhne k dokonalosti. Maska funguje jako přilba, která Batmanovi chrání hlavu. Protože někteří supermani mají rentgenový zrak, je vyztužená olovem, které rentgenové paprsky spolehlivě zarazí. Posuvné čočky umí zaměřit zločince, porovnat jejich charakteristické znaky s databází v počítači, zjistit, co jsou zač, a doporučit, na jaké slabé body se v boji zaměřit. Nechybí ani vybavení pro noční vidění, tepelné senzory, digitální fotografování nebo třeba sonar. A když už se někomu podaří Batmana složit a knokautovat, jeho identitu stejně neodhalí. Místo masky totiž dostane tak akorát elektrický šok!

 

Vietnamský Batman nebo kutil na vlastním Batpodu?

Vietnamský Batman nebo kutil na vlastním Batpodu?

Hejno ostrých netopýrů

Batmanův kostým ukrývá celou řadu vychytávek, na které nemá ani nejlepší smarthphone. V pravém uchu je umístěná výkonná anténa. V podpatku levé boty se zase nachází vysokofrekvenční vysílač na přivolání hejna netopýrů. Obsah opasku by klidně mohl zaplnit jedno celé ábíčko. Nejčastěji v něm Batman nosí stočené ocelové lano, pistoli na stlačený vzduch, dýchací přístroj, světelné a plynové granáty, výbušniny, detonátor, paklíče, dálkové ovládání na auto, lékárničku… a ikonické batarangy. Ve filmu Batman z roku 1989 to byly prostě oceloví netopýři uchycení k lanu, kterým hlavní hrdina chytal a svazoval padouchy. V Temném rytíři už to jsou ostré vrhací „hvězdice“ v nindžovském stylu.

Kolik mu to jede?

Temný rytíř nechodí pěšky. Batmobil z filmů Batman a Batman se vrací řezal zatáčky pomocí háku a lana vystřeleného z přední části vozu. Jeho nástupce jménem Tumbler je už něco jako moderní pouliční tank, který může projet čímkoliv a bez vyvýšené rampy skočit třeba na druhý konec řeky. Těžké palebné zbraně jsou samozřejmostí. Během natáčení filmu Batman začíná skutečně pojízdný Tumbler skočil přes 20 metrů za rychlosti skoro 100 kilometrů za hodinu!

Bat-repelent? Už ne

Tumbler ale není jediné vozidlo, které má Batman v garáži. V Temném rytíři se Batman vystřelí z auta na Batpodu, který je vybavený zbraněmi a půl metru tlustými koly. Ty se můžou vychýlit z osy, aby se „motorka“ nepřevrátila. V nejnovějším filmu s názvem Temný rytíř povstal si hlavní hrdina osedlal dokonce speciální prototyp helikoptéry. Hloupé časy, kdy Batman jezdíval v Bat-čemkoliv a měl při ruce třeba i takový Bat-repelent na žraloky, jsou naštěstí dávno pryč. Temný rytíř ale překvapuje pořád. 

 

 

Na co šetřit? Soukromý kino sál v podobě Batmanovy jeskyně

Na co šetřit? Soukromý kino sál v podobě Batmanovy jeskyně

Recenze: Temný rytíř povstal, je zpět a trpí jako nikdy předtím!

Recenze: Temný rytíř povstal, je zpět a trpí jako nikdy předtím!

Skutečného Batmana definují činy zralé na blázinec

Skutečného Batmana definují činy zralé na blázinec

Klíčová slova:
Batman, vynalez
 

Články odjinud