Kingdom Come: Deliverance II znovu přepisuje mapu české turistiky

Kingdom Come: Deliverance II znovu přepisuje mapu české turistiky
Sdílej
 
Zachycení dobové podoby hradu Trosky i města Kutná Hora představovalo unikátní výzvu pro pražské studio Warhorse. Podaří se hře Kingdom Come: Deliverance II znovu přepsat mapu české turistiky?

Když v roce 2018 vyšel první díl české hry Kingdom Come: Deliverance, uchvátil miliony hráčů po celém světě netypickým důrazem na vysokou míru realismu. A to nejen při vykreslení konkrétních historických lokací ze začátku 15. století, ale také vybavení v podobě mečů a dalších zbraní, oblečení postav nebo třeba detailů v interiérech. V pokračování série, které vyšlo 4. února, autoři na svou dosavadní práci navazují a v mnoha aspektech ji dále rozvíjejí. 

Turistika podle Kingdom Come

První díl Kingdom Come se odehrával v okolí Sázavského kláštera, který v letech po vydání hry přivítal mnoho návštěvníků, toužících spatřit na vlastní oči své oblíbené herní lokace. Nejinak tomu jistě bude i v případě druhého dílu. Hlavní hrdina Jindřich v něm spolu se svým přítelem Janem Ptáčkem zamíří na Trosecko a také do Kutné Hory. Obě tato místa se v současnosti připravují na očekávaný nápor turistů. Starosta Kutné Hory Lukáš Seifert potvrzuje, že dokonce chystají speciální prohlídkové trasy po herních lokacích. 

Proč Kutná Hora? Protože UNESCO

Proč si autoři jako jednu z hlavních lokací pro druhý díl vybrali právě středočeské město Kutná Hora, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO? Podstatné prý bylo mimo jiné to, že současná uliční struktura do velké míry odpovídá té středověké. A tak mohli tvůrci získat mnohem lepší povědomí o fyzickém prostoru, ve kterém se celý příběh odehrává. „V Kutné Hoře se razí mince. A kde se razí mince, tam sídlí také moc,“ říká Ondřej Bittner, seniorní herní designér z Warhorse Studios

Středověké velkoměsto

Pokračování Kingdom Come: Deliverance je ve všech ohledech větší a pro tvůrce i spolupracující historiky také náročnější. Kutná Hora je asi desetkrát rozlehlejší než největší osídlené místo z prvního dílu – Rataje nad Sázavou.

„Lidé si myslí, že středověké město je stísněné, plné úzkých uliček a temných zákoutí. Ale Kutná Hora má široké ulice, bloky domů, nepřipomíná žádné bludiště. Naopak, vypadá jako velkoměsto, neliší se od mnoha moderních evropských měst,“ vysvětluje Bittner a slibuje, že díky bohaté hornické historii se hráči budou moci přesouvat v případě potřeby také pod zem s pomocí chodeb či důlních šachet. 

Na hradu Trosky v Českém ráji

Dalším zajímavým místem, kam se hráči ve druhém díle podívají, je Český ráj, konkrétně klidnější a řidčeji osídlená oblast kolem hradu Trosky. Kužely Panna a Baba jsou přírodními dominantami a ikonami celého kraje v okolí Turnova. Hrad jako takový sehrál důležitou historickou roli v období husitských válek, tedy právě v době, kdy se odehrává příběh série Kingdom Come: Deliverance. 

Normální středověký den

Historička Joanna Nowaková poukazuje na to, že rekonstrukce běžného života lidí v 15. století není vůbec jednoduchou záležitostí. „Písemné či obrazové prameny nám obvykle vyprávějí především příběhy bohatých lidí, nebo se zaměřují na klíčové historické události. O každodenním chodu vesnic nebo tom, o čem si lidé povídali, nám toho příliš povědět neumí,“ vysvětluje a připomíná například důležitost lidových bájí a písní.

A to i těch, které vznikly mnohem později, obvykle v průběhu 19. století. „Když slyším, že se něco stokrát opakuje, je velká pravděpodobnost, že se to doopravdy stalo,“ připouští Nowaková. 

Zubařská detektivka

Přivést středověké Čechy k životu je kombinací pečlivé práce historiků, analytické práce se skoro až detektivním nádechem a samozřejmě také určité míry představivosti. Tvůrci z Warhorse Studios ve spolupráci s experty zkoumali kosterní pozůstatky nebo třeba zuby. Ty totiž poskytují svědectví o tom, jaká byla strava typického obyvatele našich zemí.

A ještě jedna perlička na závěr. O každé společnosti údajně hodně vypovídá to, jaké věci lidé vyhazují jako odpad. Při hraní druhého dílu si tak nemusíte lámat hlavu s rozbitými hliněnými nádobami. Prý byly ve středověku doslova za hubičku. 

Zažij středověk s Kingdom Come:

Kingdom Come Experience

V prostorách tvrze Malešov u Kutné Hory je možné vstoupit přímo do herního světa. Několikrát do měsíce se tu totiž odehrává unikátní akce Kingdom Come Experience. Jde o kombinaci divadla, únikové hry a soutěže ve stylu Pevnost Boyard. Historické postavy ztvárňují živí herci a až 30 hráčů rozdělených do týmů zápolí po dobu téměř 4 hodin. 

České posázaví ve hře Kingdom Come

České posázaví ve hře Kingdom Come

Plamenomet ve středověku?! Sci-fi výzbroj starých civilizací

Plamenomet ve středověku?! Sci-fi výzbroj starých civilizací

Středověk je dřina: Jak se staví hrad

Středověk je dřina: Jak se staví hrad

 

 

Články odjinud