Vesmír v počítači: Virtuální planetárium i reálný přehled kosmického smetí

Vesmír v počítači: Virtuální planetárium i reálný přehled kosmického smetí
Sdílej
 
Díky internetu a různým počítačovým programům se dnes můžete snadno podívat na to, co nám létá nad hlavou, nebo prozkoumat planety mimo sluneční soustavu.

 

Stellarium

Web: www.stellarium.org/cs

Stellarium je nepochybně nejznámější domácí planetárium, které vám pomůže v orientaci na obloze. Ke stažení je zdarma a navíc v češtině. Po spuštění nabízí základní ovládání pomocí dvou lišt, které se objeví po najetí myší dole a vlevo dole. Nastavit lze datum, místo pozorování, hledat objekt na obloze, vykreslit tvary souhvězdí a spoustu dalšího. V nastavení můžete načíst katalogy hvězd a podívat se tak i na méně jasné hvězdy. V nastavení také najdete zásuvné moduly pro přidání přeletů družic nebo komet a planetek. Může se to hodit třeba ve chvíli, kdy je na obloze okem viditelná kometa nebo hledáte konkrétní objekt. Ve Stallariu lze libovolně cestovat v čase. Můžete si tak předem nasimulovat průběh zatmění Slunce nebo se podívat na oblohu třeba za dob Karla IV.

Družice a kosmické smetí

Web: http://stuffin.space

Aplikace nabízí v reálném čase přehled takřka všeho alespoň trochu většího, co se pohybuje po oběžné dráze Země. Nejedná se pouze o funkční družice, ale i o ty už dávno nefungující, trosky vesmírných stanic a další. Jednotlivé barvy představuji typy objektů: satelity (červené), vyhořelé stupně raket (modře) a kosmické smetí (šedě). Nejedná se pouze o animaci. Pokud na některý objekt kliknete, uvidíte jeho označení i další údaje. Dále můžete hledat konkrétní družice – Mezinárodní vesmírná stanice je ukrytá pod názvem prvního modulu Zarya. Když si najdete na mapě Českou republiku, uvidíte, co nám zrovna letí nad hlavou.

 

 

Asteroidy

Web: asterank.com/3d

Sluneční soustava je plná větších i menších asteroidů. Nejvíce z nich se nachází mezi Marsem a Jupiterem, ale další se pohybují také okolo Země. Asterank všechny simuluje v interaktivním zobrazení. Vpravo si můžeme nastavit datum i rychlost pohybu zvolených objektů a na samotné adrese asterank.com pak lze hledat konkrétní asteroidy. Na adrese planetky.astro.cz v části Planetky naleznete asteroidy s českými jmény. Můžete se na ně pak v aplikaci podívat. Protože některé firmy by chtěly v budoucnu na asteroidech těžit kovy a minerály, pracuje aplikace i s odhadem jejich hodnoty asteroidu v dolarech.

Eyes on the Solar System

Web: eyes.nasa.gov

Super aplikace přímo od NASA. Po stažení menšího souboru se můžete přímo v internetovém prohlížeči pustit do prohlídky sluneční soustavy. Program spusťte v režimu Advanced. Podívat se z blízka můžete nejen na kosmické sondy, ale také na planety, měsíce, asteroidy, komety a další. Výběr cíle je možný pomoci tlačítka Destination nebo lze na objekt kliknout levým tlačítkem myši. Pokud na objekt kliknete pravým tlačítkem, můžete třeba měřit vzdálenost dvou těles. Po výběru Measure Distance From stačí myší vybrat druhý objekt. Výsledný údaj o vzdálenosti je v mílích, vidíme také rychlost tělesa (třeba sondy vůči Zemi) a to, jak dlouho letí mezi objekty světlo nebo signál.

Eyes on Exoplanets

Aplikace Eyes slouží pro sledování exoplanet (planet mimo sluneční soustavu). Po spuštění se hned můžete podívat na přehlídku největších (largest), nejmenších (smallest), extrémních (extremes) nebo podivných (weirdest) exoplanet. Vizualizace jsou pouze představou vědců, nejedná se o skutečný vzhled. Po výběru exoplanety se ale můžete podívat na planetu, planetární systém, jejíž je součástí, porovnat to vše se Zemí či sluneční soustavou nebo si nechat zobrazit obyvatelnou oblast (habitable zone). To je taková vzdálenost od hvězdy, kde by mohly být podmínky pro existenci vody v kapalném skupenství. Aplikace toho umí samozřejmě více.

Virtuální výlet do vědeckých a technických muzeí světa

Virtuální výlet do vědeckých a technických muzeí světa

Kepler 36: Přeneseme život na jinou planetu?

Kepler 36: Přeneseme život na jinou planetu?

Jsme ve vesmíru sami? Astronomové hledají mimozemské civilizace

Jsme ve vesmíru sami? Astronomové hledají mimozemské civilizace

Klíčová slova:
vesmir, virtualni, planetarium, software
 

Články odjinud