Disney 100: Století Myšáka Mickeyho

Disney 100: Století Myšáka Mickeyho
Sdílej
 
Disney chrlí zábavu pro malé i velké a přitom sází na moderní technologie. Kromě slavného Myšáka Mickeyho, zpívajících statečných princezen a roztomilých zvířátek pro něho „pracují“ třeba i Avengers, Darth Vader, Bart Simpson nebo animátoři z Pixaru. Disney jde s dobou. Už 100 let.

Studio Disney zahájilo rok 2023 s #Disney100 – tedy s hashtagem, který bude doprovázet celoroční oslavy století od založení. Z původně malé animační „dílny“, ve které vznikaly ručně kreslené krátké filmy, postupně vyrostl nefalšovaný obr. Dnes má pod kontrolou více než polovinu filmové zábavy na celém světě.

Kromě slavného Myšáka Mickeyho, zpívajících statečných princezen a roztomilých zvířátek pro něho „pracují“ třeba i Avengers z Marvelu, Darth Vader/Star Wars, Simpsonovi nebo animátoři z Pixaru. Ale dějiny asi nejznámějšího hollywoodského studia nebyly vždy jen 100% úspěch. A už vůbec ne od začátku. Disney a Mickey se zrodili ze zoufalství.

Myšák Mickey místo králíka Oswalda

Nejslavnější myšák světa nastoupil na scénu jako hlavní hrdina veselých krátkých (a zpočátku taky černobílých) animáků. Walt Disney ho vymyslel společně s kolegou animátorem Ubem Iwersem, když si uvědomil, že potřebuje něco vlastního. Prodal totiž práva na tehdy známější postavičku Šťastného králíka Oswalda a kvůli tomu přišel o možnost točit jeho filmy.

Disneye zachránil Mickey. Jeho kraťasy vznikaly klasickou animací, která se dodnes prakticky nezměnila. Všechno se kreslí rukou, tužkou na papír. Na začátku minulého století to ani jinak nešlo. Ale Walt Disney byl vizionář. A tak vsadil na žhavou novinku nejmodernější technologie. Na zvuk. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud