ABC dinosaurů: Lambeosaurus vážil i přes 3 tuny

ABC dinosaurů: Lambeosaurus vážil i přes 3 tuny
Sdílej
 
Encyklopedie ABC dinosaurů představuje dalšího pravěkého dinosaura. Lambeosaurus patřil k neškodným býložravcům. I když byl spíše jen středně velkým kachnozobým dinosaurem, dosahoval délky téměř osm metrů a mohl vážit i přes 3 tuny. 

V ábíčku vychází na pokračování encyklopedie ABC dinosaurů. Jednotlivé listy můžeš z časopisu vyjmout, seřadit si je do šanonu a vytvořit si vlastní jedinečný atlas pravěkých ještěrů. Kromě vědeckých informací nechybí ani dobrodružné představy o životě dinosaurů z deníku českého objevitele, vynálezce, spisovatele a cestovatele v čase Věnceslava Brábka.

ABC dinosaurů:

Lambeosaurus

V době před 75 miliony lety se po území současné jižní Kanady, západní části Spojených států amerických a dokonce i severního Mexika pohybovala stáda nápadně vyhlížejícího kachnozobého dinosaura s přilbovitým až „sekyrkovitým“ hřebínkem na hlavě.

První fosilie lambeosaurů byly objeveny už na začátku 20. století •  Profimedia.cz

Lambeosaurus, jak byl tento dinosaurus přesně před stoletím pojmenován, patřil k neškodným býložravcům, spásajícím vegetaci až do výšky kolem 4 metrů nad zemí. I když byl spíše jen středně velkým kachnozobým dinosaurem, dosahoval délky téměř osm metrů a mohl vážit i přes 3 tuny.

Fosilní lebky lambeosaurů dokládají, že měli dobrý zrak a byli aktivní zejména přes den. Také jejich sluch byl nejspíš velmi dobře vyvinutý.

Lambeosaurus lambei

Délka: až 15 metrů Výška: 2 metry

Hmotnost: až 3 tuny

Kdy žili: před 75 miliony lety

V roce 1923 byl z kanadské provincie Alberta formálně popsán druh Lambeosaurus lambei. Toto jméno je velkou poctou kanadskému paleontologovi Lawrenci Lambeovi, který vlastně tohoto dinosaura jako první pojmenoval – již roku 1902 přidělil jeho fosiliím jméno „Trachodon“, což znamená „drsný zub“. Dnes už je ale toto rodové jméno neplatné.

Tvar lebečního hřebene lambeosaura je charakteristický •  Profimedia.cz

Celá vědecká historie lambeosaurů je hodně zmatená, pro jeho zkameněliny byla v průběhu 20. století mylně stanovována další jména jako „Tetragonosaurus“, „Procheneosaurus“ nebo „Didanodon“.

Dnes jsou každopádně vědecky uznávané jen dva druhy rodu Lambeosaurus, a to L. lambei a L. magnicristatus. Po lambeosaurovi se navíc jmenuje celá jedna velká skupina kachnozobých dinosaurů – lambeosaurinů, kam řadíme až kolem třiceti různých rodů.

Z deníku Věnceslava Brábka:

Věnceslav Brábek, prosím. Objevitel, vynálezce, spisovatel a cestovatel v čase. To jsem já. Váženým čtenářům ABC předkládám své deníkové zápisky o životě dinosaurů, jak jsem ho při svých cestách časem zaznamenal.

Kdo je Brábek?

Link

Stádo nad vodou

Někteří lidé ve stínu lesa rádi houbaří, já si zase občas zaletím strojem času na konec křídy a v lese se kochám procházejícími se dinosaury. Tentokrát jsem nastavil čas na 75,5 milionu let do oblasti budoucího Dinosauřího provinčního parku v kanadské Albertě a za chvíli už jsem se ocitl v krásném lesíku metasekvojí a dalších jehličin, které se teprve učím poznávat.

Lambeosauři byli podobně jako většina ostatních kachnozobých dinosaurů stádními zvířaty •  Jan Sovák

Skoro jsem přitom zapomněl, jak jsou někteří dinosauří tiší. Kousek za mnou zurčel potůček, a aniž bych to zpozoroval, najednou u něj stálo malé stádo lambeosaurů. Přišli se sem napít a moje přítomnost jim vůbec nevadila. Mohl jsem si tak ze vzdálenosti několika metrů prohlédnout jejich kůži, hřebínky na hlavách i rozdíly mezi dospělým samcem a mláďaty. Vše vypadalo tak krásně a mírumilovně, že jsem skoro zapomněl na ostražitost.

Základním pravidlem v přírodě je, že pokud se někde scházejí býložravci například u napajedla, pak tam vždycky vedou i lovecké stezky predátorů. Tentokrát jsem měl štěstí, protože kousek za mnou si lambeosaury (a nejspíš i mě!) prohlíželo jen mládě dravého tyranosaurida gorgosaura. Mohlo mít tak dva roky, ale hlavu už nosilo dva metry nad zemí a vážilo hodně přes metrák. Stačilo jedno zlostné frknutí lambeosauřího samce, aby se budoucí vrcholový predátor stáhl a rychle odběhl pryč. A já se zaradoval – vždyť kdy se vám stane, že je velký dinosaurus vaším ochráncem?

ABC Dinosauři:

Dinosauří speciál ABC: 164 stran a 1000 fotek! Nejnovější poznatky, nejzajímavější fakta a nejlepší dinosauři.

Kupuj knihu ABC speciál Dinosauři, doprava je zdarma.

První díl nové sběratelské encyklopedie ABC dinosaurů (albertosaurus) vyšel v ABC 19/2022. Starší čísla časopisu můžeš dokoupit tady. Předplať si ábíčko (zde), získaš dárek a už ti nic neunikne!

ABC dinosaurů: Kentrosaurus byl jako stegosaurus s ostrými bodci

ABC dinosaurů: Kentrosaurus byl jako stegosaurus s ostrými bodci

ABC dinosaurů: Jeholosaurus na pozoru před dravci

ABC dinosaurů: Jeholosaurus na pozoru před dravci

ABC dinosaurů: Hypacrosaurus skoro tak vysoký jako Tyranosaurus rex

ABC dinosaurů: Hypacrosaurus skoro tak vysoký jako Tyranosaurus rex

Autor

Vladimír Socha

 

Články odjinud